Porady

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, sposoby na ból

bol-gardla-przy-przelykaniu

Ból gardła przy przełykaniu to jeden z objawów towarzyszących schorzeniom górnych dróg oddechowych. Infekcji towarzyszy także katar, ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. Nawracający ból gardła, powodujący trudności w przełykaniu oraz ból migdałków mogą wskazywać na zaburzenia pracy układu immunologicznego. 

Ból gardła przy przełykania, a budowa gardła 

Gardło należy do odcinków układu oddechowego, a jego podstawowym zadaniem jest transport powietrza do krtani. Jest to mięśniowo-błoniasty przewód, który u dorosłego człowieka osiąga długość około 12 cm. Błona śluzowa gardła jest pokryta gruczołami produkującymi śluzową wydzielinę, która ułatwia przemieszczanie się pokarmu, a także pełni funkcję obronną zbierając zanieczyszczenia, ciała obce w tym drobnoustroje (bakterie i wirusy). W gardle mieści się także zakończenie trąbki słuchowej Eustachiusza, dlatego podczas infekcji, pacjent może odczuwać ból ucha przy przełykaniu. 

Gardło, jako jeden z pierwszych odcinków zarówno układu oddechowego, jak i pokarmowego jest narażone na podrażnienia, wywołane niskimi i gorącymi temperaturami, czy ostrymi przyprawami. Stąd ból gardła przy przełykaniu, może być spowodowany nie tylko infekcją, ale także czynnikami zewnętrznymi lub fizycznymi uszkodzeniami błony śluzowej.

Często na ból gardła i chrypkę narzekają osoby, które wykonują zawody wymagające używania strun głosowych jak np. nauczyciele, artyści, prezenterzy, tłumacze i konferansjerzy. Ból gardła u przedstawicieli tych profesji określany jest jako choroba zawodowa. 

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny 

Problem z przełykaniem śliny, ból migdałków przy przełykaniu, drapanie i kłucie w gardle to tylko niektóre z symptomów, jakie występują podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Dolegliwości te utrudniają codzienne funkcjonowanie, spożywanie posiłków oraz komunikację z otoczeniem. Bólu gardła przy przełykaniu nie należy bagatelizować i warto poznać przyczynę jego wystąpienia. Szybka reakcja na wystąpienie pierwszych objawów, wdrożenie odpowiedniej terapii będzie miało przełożenie na krótszy czas trwania infekcji.

Ból gardła przy przełykaniu może wystąpić przy następujących schorzeniach:

  •     grypa;
  •     angina,
  •     przeziębienie;
  •     zapalenie migdałków;
  •     zapalenie gardła;
  •     zapalenie zatok przynosowych;
  •     zapalenie ucha środkowego;
  •     choroby nowotworowe. 

Ból gardła po lewej stronie lub prawej bez dodatkowych objawów, które zwykle towarzyszą infekcji, może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Powiększenie węzłów chłonnych, ogólne osłabienie i stan zapalny o nieznanej etiologii daje podstawy do diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej. W grupie ryzyka są osoby palące tytoń i nadużywające alkoholu. 

Problem z przełykaniem śliny, powiększone migdałki i ból gardła przy przełykaniu najczęściej towarzyszą anginie. Jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym, wywołujące ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Dodatkowo występuje wysoka gorączka, dreszcze i silne osłabienie organizmu. 

W obrazie klinicznym anginy obserwowany jest biały nalot na migdałkach oraz widoczne czopy ropne. Pacjent odczuwa kłujący, bardzo silny ból gardła przy przełykaniu. Niekiedy podczas anginy dochodzi także do zapalenia ucha i ślinianek przyusznych co daje nie tylko ból migdałków, ale silny ból ucha przy przełykaniu. 

Ból gardła przy przełykaniu – jak leczyć i zapobiegać?

Ból gardła przy przełykaniu z pewnością jest sygnałem, zwiastującym schorzenie górnych dróg oddechowych. O ile bólowi gardła nie towarzyszą takie objawy jak powiększone migdałki z czopami ropnymi, wysoka gorączka, duszności, trudności w mówieniu, czy nadmierne wydzielanie śliny można skupić się na domowych sposobach na ból gardła. 

Warto także wykorzystać moc natury i sięgnąć po preparaty lecznicze na bazie pelargonii afrykańskiej, jeżówki purpurowej i aloesu drzewiastego. Wyciągi z tych roślin mają działanie immunomodulujące, co zapewni wsparcie układu odpornościowego w walce z chorobą. 

Zapobieganie chorobie sprowadza się do zadbania o siebie i najbliższych w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań. Należy zwrócić większą uwagę na zdrową dietę, odpoczynek i regenerację oraz dostosowanie ubioru do warunków pogodowych. 

 

Lek. Michał Dąbrowski